Paljonko ruokasi maksaa?

Muistan lukeneeni muutamia vuosia sitten jutun, jossa jollakin oli käytettävissä 10 euroa ruokaan viikossa – siis yhdessä viikossa.  Näin edulliseen ruokavalioon ei omakaan mielikuvitus riitä. Mielenkiinnosta laskin, paljonko oma ruokapäivä maksaa, kun sen yrittää toteuttaa sekä edullisesti että terveellisesti, mutta ilman kohtuutonta stressiä.

Aamiainen 0,52 euroa
Kaurapuuro, lautasellinen
Laktoositon maitojuoma 1 dl
Pakastemustikat, itse poimitut
Keitetty kananmuna

Lounas opiskelijaravintolassa 2,60 euroa
Soijabolognese ja täysjyväspagetti iso lautasellien
Salaatti, kurkku, porkkanaraaste pieni lautasellinen
Oliiviöljy 1 rkl
Rasvaton piimä 1,7 dl


Välipala 0,99 euroa
Banaani 
Ykkösviili 
Pähkinäsekoitus 30 g 

Päivällinen 3 e
Broileri-riisivuoka:
Broilerin koipireisi 1 kpl
Riisi-kaurasekoitus 1,5 dl
Porkkana 1 kpl
Herne-maissi-paprikasekoitus 1/2 pussia
Kanaliemikuutio 1/2 kpl 
Jääsalaatti 1/3 pussi
Kurkku 1/3 kurkku
Tomaatti 1 kpl 
Oliiviöljy 1 rkl 
Laktoositon maito 2 dl 


Iltapala
Kauraleipä 100 % 2 viipaletta
Kasvirasvalevite 3 tl
Juusto 4 viipaletta
Paprika 30 g
Tee 2 dl

Yhteensä 7,53 e/päivä – en ihan yltänyt 10 euroa viikossa –tasoon, mutta positiivinen yllätys, että näinkin edullisesti selviydyin.

Yksinkertainen tapa syödä terveellisesti edullisemmin on panostaminen satokauden kasviksiin, marjoihin ja hedelmiin, jolloin hinta-laatusuhde on parhaimmillaan. Juurekset ovat aina edullisia, ja kokkauksessa kannattaa hyödyntää esimerkiksi pata- ja laatikkoruokia, keittoja ja puuroja. Usein myös henkilöstölounas tulee esimerkiksi kaupan salaattibaaria edullisemmaksi, ja voi olla myös monipuolisempi. Opiskelijoille suosittelen totta kai lounasta opiskelijaravintolassa, jossa myös ruoan ravitsemuslaatuun on kiinnitetty huomiota. Myös ruokahävikin minimoiminen tekee hyvää kukkarolle.

Miten sinä tasapainoilet ruoan hinnan ja terveellisyyden välillä?


Laura


Kommentoi